Вазирлик таркибий бўлинмалари ходимларининг идоравий бўйсинув ташкилотлари раҳбарияти ва ходимлари билан яқин алоқаларга киришиши, хизмат мавқеидан фойдаланиб, моддий ёки маънавий наф кўриши ҳолатларини олдини олиш,
ушбу йўналишда доимий назорат ва профилактик тадбирларни амалга ошириб бориш
Energetika vazirligiIzohlar: 0 ta
77Qonunchilikka muvofiq ilmiy-tadqiqot ishlarini amalga oshirish, tashkilotlardagi obyektlarni qurish, rekonstruksiya qilish va texnikaviy qayta jihozlashning biznes-rejalarini, loyiha-smeta hujjatlarini ekspertizadan oʻtkazishni tashkillashtirishYuqori
Ушбу жараёнда ишлаб чиқиладиган норматив-ҳуқуқий хужжатларни ҳуқуқий хамда коррупцияга қарши экспертизадан ўтказиш. Ходимларнинг пудратчи ташкилотлар билан яқин алоқаларга киришиши, улардан моддий наф кўриш ҳолатлари
бўйича назорат тадбирларини амалга ошириш
78қонунчилик ҳужжатларида белгиланган тартибда шаҳарсозлик ва қурилиш пудрат ташкилотларининг айрим фаолият турларини амалга ошириш учун белгиланган тартибда лицензиялар беришYuqori
Qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda shaharsozlik faoliyatining ayrim faoliyat turlarini amalga oshirish uchun belgilangan tartibda litsenziyalar berishda inson omilini cheklash orqali korrunpsion omilni minimallashtirish, bunda hukumat qarori loyihasini ishlab chiqib Vazirlar Mahkamasiga kiritish
Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligiIzohlar: 0 ta
79буюртмачининг техник, лойиҳа ташкилотининг муаллифлик ва қурилиш-пудрат ташкилотининг ички назорат тизимининг сифатли олиб борилишини назорат қилинишини таъминлашYuqori
Inson omilini cheklash, extimoliy korrupsiya xarakatlarini minimallashtirish, kadrlarni attestatsiyadan o‘tkazish, mazkur sohani to‘liq raqamlashtirish (inspektorlarni bodi kameralar bilan ta’minlash) bo‘yicha tegishli chora-tadbirlarni belgilash
80объектларда бажариладиган қурилиш-монтаж ишларининг шаҳарсозлик тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатлари ва шаҳарсозлик нормалари ва қоидалари талабларига риоя этилиши бўйича давлат назорати амалга оширилишини таъминлайди ва мувофиқлаштиришYuqori
Inson omilini cheklash, extimoliy korrupsion omillarni minimallashtirish, kadrlarni attestasiyadan o‘tkazish, mazkur sohani to‘liq raqamlashtirish, inspektorlarni bodi kameralar bilan ta’minlash bo‘yicha tegishli chora-tadbirlarni belgilash
81қурилиши тугалланган объектларни фойдаланишга қабул қилиш ишларида иштирок этишYuqori
Mas'ul xodimlarni korrupsiyaga murosasiz munosabatini shakllantirish boyicha seminar treninglar, targ'ibot tashviqot ishlari va profilaktik nazorat tadbirlarini ko;paytirish, ehtimoliy korrupsiya xarakatlarini minimallashtirishda mazkur funksiyani to‘liq raqamlashtirish hamda inspektorlarni bodi kameralar bilan ta’minlash bo‘yicha tegishli chora-tadbirlarni belgilash
82Respublikamizda ishlab chiqarilgan va xorijdan import qilinayotgan barcha turdagi qishloq xo‘jaligi texnikasi va texnologiyalarini majburiy va davriy sinovlardan o‘tkazishni tashkil etishYuqori
Xodimlarga korrupsiyaga qarshi kurashishga qaratilgan tushuntirish ishlarini amalga oshirish, profilaktik suhbatlar o‘tkazish, ishonch telefonlari va aloqa kanallarida targ‘ibot ishlarini amalga oshirish;
xodimlarning korrupsiyaga qarshi kurashish va manfaatlar to‘qnashuvini boshqarish bo‘yicha ichki hujjatlarga har kuni, o‘zaro va to‘liq rioya qilishlarini nazorat qilish
Qishloq xo‘jaligi vazirligiIzohlar: 0 ta
83Qishloq xo‘jalik ekinlarining respublikada va chet elda yaratilgan seleksion yangi navlari, duragaylarini hamda ipak-qurtining duragaylarini huquqiy muhofaza qilish (patent uchun) va xo‘jalikda foydaliligini (hosildorlik, o‘suv davri, kasallik, zararkunanda, noqulay sharoitlarga chidamlilik va sifat tarkibi) aniqlash bo‘yicha sinov ishlarini amalga oshirishYuqori
xodimlarning korrupsiyaga qarshi kurashish va manfaatlar to‘qnashuvini boshqarish bo‘yicha ichki hujjatlarga har kuni, o‘zaro va to‘liq rioya qilishlarini nazorat qilish.
84O‘zbekiston Respublikasi sportchilarini va sport terma jamoalari a’zolarini sport inventarlari, uskunalari hamda kiyim-bosh, anjomlar bilan ta’minlash;Yuqori
1. Barcha xarid jarayonlarini "Davlat xaridlari to'g'risida"gi Qonun talablari asosdida tashkil qilish va xarid jarayoni ishtirokchilarini (kontragentlar) "Sport vazirligi tizimida kontragentlarni tekshirishga oid Yo'riqnoma"ga asosan batafsil o'rganish.
2. Qonunchilikda belgilangan holatlardan tashqari to'g'ridan-to'g'ri xarid qilishni cheklash.
3. Xarid jarayonlarini ochiq va shaffof o'tkazish, o'tkazilgan tanlovlar yuzasidan jamoatchilik tanishishi uchun vazirlikning rasmiy veb-saytiga ma'lumotlarni joylashtirib borish.
4. Korrupsiya va manfaatlar to‘qnashuviga yo‘l qo‘ymaslik, xodimlarda korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirishga qaratilgan profilaktik tadbirlar o'tkazish, shuningdek xodimlarning bilim va ko'nikmalarini oshirib borish.