O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankiIzohlar: 0 ta
52Pul-kredit siyosatini, shu jumladan valyuta siyosatini ishlab chiqish va amalga oshirishPast
53Atom energiyasidan foydalanish va yadro texnologiyalarini joriy etishda va milliy yadroviy infratuzilmani rivojlantirish faoliyatini ilmiy-texnologik va metodik ta’minlashni tashkil etadi.Yuqori
Jarayonlarni raqamlashtirish orqali oshkoralikni oshirish va shafoffligini taʼminlash.
Antikorrupsiya talablarini kiritish va ishtirokchilar orasida manfaatlar to‘qnashuvini tekshirish.
Ichki nazorat mexanizmlarini kuchaytirish va mansabdor shaxslarning shaxsiy masʼuliyatni oshirish.
Ishlab chiqish hamda amalga oshirish jarayonida tayyorlanadigan xujjatlarda lobbizmga yul quymaslik, tayyorlanadigan xujjatlarning barchasini korrupsiyaga qarshi ekspertizadan o‘tkazish.
Qaror qabul qilish, ayniqsa xaridlar, shartnomalar tuzish va resurslarni taqsimlash jarayonlarining shaffofligini taʼminlash;
Tenderlar va xaridlarni o‘tkazish uchun elektron platformalardan foydalanish, bu manipulyatsiya qilish imkoniyatini minimallashtirish.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Atom energiyasi agentligiIzohlar: 0 ta
54Atom ilm-fani va yadro texnologiyalarini rivojlantirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlarni, fundamental tadqiqotlar, ilmiy izlanishlar, tajriba-konstruktorlik va innovatsion ishlar loyihalarini tayyorlaydi, amalga oshiradi hamda ilg‘or texnologiyalarni joriy etadi.Yuqori
1. Mustaqil ekspertizani joriy etish va loyihalarni shaffof tanlab olish.
2.Hisob-kitoblarni batafsil tekshirish, moliyaviy audit o‘tkazish, byudjetning shafofligini ochiqligini taʼminlash.
55O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi va boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda atom energiyasidan foydalanish sohasida ilg‘or texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha fundamental tadqiqotlar, ilmiy-qidiruv, tajriba-konstruktorlik va innovatsion ishlar loyihalarini ishlab chiqadi va amalga oshiradi.Yuqori
56Atom energiyasidan foydalanish ob’ektlarini ekspluatatsiya qilish, yadroviy texnologiyalardan foydalanish va milliy yadroviy infratuzilmani rivojlantirish uchun zarur bo‘lgan kadrlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish tizimini tashkil etadi.Yuqori
1. Malaka oshiruvchi tashkilotni “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi Qonun va boshqa qonunchilik hujjatlari asosida konkurs va ochiq tanlovlar asosida aniqlash;
2. Xodimlarni malaka oshirishga yuborishda nomzodlarni tanlash bo‘yicha Komissiya tashkil etish hamda suhbat va boshqa jarayonlar orqali eng maqbul nomzodlarni saralab olish tizimini yo‘lga qo‘yish.
1. O‘qishga qabul qilish bo‘yicha imtihonlarni o‘tkazish jarayonini shaffof tashkil etish maqsadida imtihonlarni ochiq maydonlarda yoki katta zallarda tashkil etish, videokuzatuv moslamalaridan foydalanish. Ota-onalar jarayonni real vaqt rejimida ko‘rishi uchun monitorlar o‘rnatish;
2. O‘qish jarayonidagi sinov imtihonlarini Oliy taʼlim jarayonlarini boshqarish axborot tizimi (HEMIS)ga ulash orqali inson omili va korrupsion xavf-xatarlarni kamaytirish;
3. Diplom himoyalariga ish beruvchilar vakillarini keng jalb qilish;
4. Bitiruvchilarni ishga taqsimlash jarayonida ularning bilimi, yashash joyi, oilaviy sharoitlariga qarab taqsimlashni Vasiylik kengashining qarorlari asosida amalga oshirish;
5. MMFI TFda “Bo‘sh ish o‘rinlari” mehnat yarmarkalarini tashkil etib borish.
57Atom energiyasidan tinchlik maqsadida foydalanish sohasida kadrlar tayyorlashni, yetakchi xorijiy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalarida ularning malakasini oshirishni tashkil etadi.Yuqori
1. Xodimlarni malaka oshirishga yuborishda nomzodlarni tanlash bo‘yicha Komissiyani tashkil etish hamda suhbat va boshqa jarayonlar orqali eng maqbul nomzodlarni saralab olish tizimini yo‘lga qo‘yish;
2. Malaka oshirish yakunlari bo‘yicha xodimlar tomonidan hisobot topshirish tizimini yo‘lga qo‘yish.
58Yagona kadrlar siyosati amalga oshirilishini ishlab chiqadi va ta’minlaydi hamda Agentlik, idoraviy mansub muassasalari xodimlari mehnatiga ish haqi to‘lash va ularni ijtimoiy muhofaza qilish tizimini shakllantiradi.Yuqori
Agentlik va tizim tashkilotlarining inson resurslarini rivojlantirish va boshqarish sohasidagi normativ hujjatlarini takomillashtirish va yangilarini ishlab chiqish.
1. Agentlik va tizim tashkilotlaridagi mavjud vakant lavozimlarga ishga qabul qilishni ochiq mustaqil tanlovlar asosida (Davlat xizmatini rivojlantirish agentligining maxsus platforamasi orqali yoki boshqa usullarda) amalga oshirish.
2. Tizim tashkilotlaridagi vakant lavozimlarga ishga qabul qilishni ham ochiq mustaqil tanlov asosida amalga oshirilishini yo‘lga qo‘yish.
3. Agentlik va tizim tashkilotlari xodimlarini eng muhim samaradorlik ko‘rsatkichlari (KPI) natijalari asosida shaffof rag‘batlantirib borish tizimini yo‘lga qo‘yish;
4. KPI natijalarini baholash bo‘yicha Komissiya faoliyatini yo‘lga qo‘yish.
5. Shaxsiy tarkib va bo‘lim faoliyatiga oid hujjatlarni elektron shaklda yuritish;
6. Xodimlarning ishga kelib-ketishi va binoga kirib-chiqishini nazorat qilishni raqamlashtirish va bu jarayonda inson omilini to‘liq tugatish;
7. Xodimlarning Odob-axloq qoidalariga rioya etishlarini nazorat qilish, Odob-axloq komissiyasi ishini doimiy yuritib borish.
59Radiatsiya, yadro, sanoat va ekologik xavfsizlikning xalqaro talablariga muvofiq bo‘lgan zamonaviy texnologiyalar va asbob-uskunalarni joriy etgan holda, atom energetikasi ob’ektlarini qurish va ulardan foydalanish bo‘yicha qisqa muddatli va uzoq muddatli dasturlarni ishlab chiqadi.Yuqori
Jarayonlarni raqamlashtirish orqali oshkoralikni oshirish va axborotning ommaviyligini taʼminlash.
Xalqaro va jamoat tashkilotlari tomonidan mustaqil nazoratni joriy qilish.
antikorrupsiya talablarini kiritish va ishtirokchilar orasida manfaatlar to‘qnashuvini tekshirish.
Dasturlarni loyihalarini, yagona davlat davlat siyosatining ishlab chiqish hamda amalga oshirish jarayonida tayyorlanadigan dasturlarda lobbizmga yul quymaslik, tayyorlanadigan dasturlarning barchasini korrupsiyaga qarshi ekspertizadan o‘tkazish.
60Tasarrufidagi atom energiyasidan foydalanish ob’ektlarini jismoniy himoya qilishning texnik va tashkiliy choralarini ishlab chiqadi va amalga oshirishni tashkil etadi.Yuqori
Obyektlarni jismoniy himoya qilish loyihalarini ishlab chiqish hamda amalga oshirish jarayonida tayyorlanadigan loyihalarda lobbizmga yul quymaslik, tayyorlanadigan dasturlarning barchasini korrupsiyaga qarshi ekspertizadan o‘tkazish.
Atom energiyasidan foydalanish obyektlarni loyixalashtirishda va barpo etishda ularning potensial xavflarini va zaif tomonlarini tahlil qilish.
Obyektlarni jismoniy himoya qilish bilan bog‘liq xavf-xatarlarni baholash.
Yuqori darajadagi himoyani talab etadigan muhim hududlar va elementlarni aniqlash.
Jismoniy himoya tizimidagi moliyaviy faoliyat jarayonlarini muntazam ravishda tekshirish va auditdan o‘tkazish.
Moliyaviy operatsiyalarning shaffofligini taʼminlash uchun blokcheyn texnologiyalarini qo‘llash.
Buyurtmachi tomonidan mustaqil nazoratni joriy qilish.
61Tibbiyot, sanoat, qishloq xo‘jaligi va iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida innovatsion yadro texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha investitsiya loyihalarini ishlab chiqishda ishtirok etadi, shuningdek, atom energiyasidan foydalanish sohasiga xorijiy investitsiyalar va ilg‘or texnologiyalarni jalb etish maqsadida xalqaro moliya institutlari, donor mamlakatlar, kompaniya va banklar, manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda hamkorlikni amalga oshiradi.Yuqori
Kelishuv, shartnomalarni ishlab chiqish hamda amalga oshirish jarayonida lobbizmga yul quymaslik, barchasini korrupsiyaga qarshi ekspertizadan o‘tkazish.
62Agentlik va tizim tashkilotlari faoliyatida zamonaviy raqamli texnologiyalarni joriy etadi.Yuqori
AKT yo‘nalishiga oid xarid qilish jaryonlarni shafoffligini va ochiqligini taʼminlash. Mavjud bulgan barcha xaridlarni davlat xaridlari elektron tizimlari orqali amalga oshirish.
Axborot xavfsizligini taʼminlash va axborot tarqalishini oldini olish chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqish, shuningdek, axborot xavfsizligini taʼminlovchi tizimlarni joriy etish.
Xodimlar maʼlumotlar bilan qanday ishlashlari va maʼlumotlar tarqalishini oldini olishni tartibga soluvchi normativ xuquqiy xujjat ishlab chiqish.
Axborot xavfsizligi va axloq bo‘yicha muntazam ravishda treninglar o‘tkazish. Maʼlumot tarqalishi mumkin bo‘lgan xatarlar bartaraf etish.
63Xorijga ishga yuborish uchun O‘zbekiston fuqarolarini xorijiy ish beruvchilar bilan tuzilgan shartnomalar asosida tanlab olish va tashkiliy tarzda jo‘natishYuqori
1. Nomzodlarni ro‘yxatga olish jarayonlarini inson omilisiz OneID tizimi orqali "XORIJDA ISH" dasturiy majmuasida amalga oshirilishi ta’minlash.
2. Talab yuqori bo‘lgan ish o‘rinlariga ro‘yxatga olish jarayonlarini doimiy ravishda Agentlik rasmiy axborot kanallarida e’lon qilib borish.