Korrupsiyaga moyil bo‘lgan
#Funksiyaga oid munosobatFunksiyaning korrupsiyaviy xavf-xatarga moyillik darajasiKorrupsiyaviy xavf-xatarlarni bartaraf etish choralariMas'ul idoraIzohlar
76 Atom energiyasidan foydalanish sohasida davlat siyosatini shakllantirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqadi hamda Atom energiyasi va yadro texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha respublika idoralararo ilmiy-texnik kengashi tavsiyalarini inobatga olgan holda belgilangan tartibda Vazirlar Mahkamasiga kiritadi.O‘rta
Atom energiyasidan foydalanish, yadro texnologiyalarini joriy etish hamda milliy yadroviy infratuzilmani rivojlantirish bo‘yicha davlat siyosatining ishlab chiqish hamda amalga oshirish jarayonida tayyorlanadigan dasturlarda lobbizmga yul quymaslik, tayyorlanadigan dasturlarning barchasini korrupsiyaga qarshi ekspertizadan o‘tkazish.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Atom energiyasi agentligiIzohlar: 0 ta
77Tibbiyot, sanoat, qishloq xo‘jaligi va iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida yadro texnologiyalarini, shu jumladan, ionlashtiruvchi nurlanish asosida ishlaydigan qurilmalarni (tezlatkichlar, siklotronlar va boshqalar) joriy etish bo‘yicha konsepsiya, strategiya va davlat dasturlari loyihalarini, yagona davlat siyosatini amalga oshirish doirasida takliflar ishlab chiqadi va Kengash tavsiyalarini inobatga olgan holda belgilangan tartibda Vazirlar Mahkamasiga kiritadi.O‘rta
Konsepsiya, strategiya va davlat dasturlari loyihalarini, yagona davlat davlat siyosatining ishlab chiqish hamda amalga oshirish jarayonida tayyorlanadigan dasturlarda lobbizmga yul quymaslik, tayyorlanadigan dasturlarning barchasini korrupsiyaga qarshi ekspertizadan o‘tkazish.
78Atom energiyasidan foydalanish va yadro texnologiyalarini joriy etish hamda milliy yadroviy infratuzilmani rivojlantirish bo‘yicha davlat siyosatini amalga oshiradi.O‘rta
Davlat dasturlari loyihalarini, yagona davlat davlat siyosatining ishlab chiqish hamda amalga oshirish jarayonida tayyorlanadigan dasturlarda lobbizmga yul quymaslik, tayyorlanadigan dasturlarning barchasini korrupsiyaga qarshi ekspertizadan o‘tkazish.
79Milliy yadroviy infratuzilmani rivojlantirish bo‘yicha konsepsiya, strategiya va davlat dasturlari loyihalarini ishlab chiqadi va Kengash tavsiyalarini inobatga olgan holda belgilangan tartibda Vazirlar Mahkamasiga kiritadi.O‘rta
Milliy yadroviy infratuzilmani rivojlantirish bo‘yicha davlat siyosatining ishlab chiqish hamda amalga oshirish jarayonida tayyorlanadigan dasturlarda lobbizmga yul quymaslik, tayyorlanadigan dasturlarning barchasini korrupsiyaga qarshi ekspertizadan o‘tkazish.
80Ob’ektning aholi va atrof-muhitga ta’sirini baholash tuzilmasi, jumladan, ekologik xavfsizlikni ta’minlash konsepsiyasi va mezonlarini ishlab chiqadi.O‘rta
Tayyorlanadigan takliflarda lobbizmga yul quymaslik, ularning barchasini korrupsiyaga qarshi ekspertizadan o‘tkazish.
Ekologik taʼsirlarni baholash va monitoring qilishda mustaqil komissiyalar tashkil qilish.
Ekologik monitoring natijalari va baholash xulosalari ommaga keng yetkazish uchun axborot tizimlarini joriy etish.
Barcha ekologik xulosalar va monitoring natijalari mustaqil ekspertlar tomonidan ekspertizasidan o‘tkazish.
81Tasarrufidagi energetik atom reaktorlari, yadro-fizik qurilmalar, yadroviy materiallar va radiatsiyaviy manbalarni saqlash punktlari, shuningdek, radioaktiv chiqindilarni ko‘mish punktlarini atom energiyasidan foydalanish xavfsizligini davlat tomonidan tartibga solish bo‘yicha alohida vakolatlarga ega bo‘lgan davlat organlari talablari va tavsiyalariga ko‘ra sanoat, yadroviy, radiatsiyaviy va ekologik xavfsizlikni ta’minlash, ularning darajasini oshirish bo‘yicha chora-tadbirlarni ishlab chiqadi.O‘rta
- Qaror qabul qilish, ayniqsa xaridlar, shartnomalar tuzish va resurslarni taqsimlash jarayonlarining shaffofligini taʼminlash;
- Asosiy qarorlar, byudjetlar va tekshirishlar natijalari to‘g‘risidagi maʼlumotlarni rasmiy manbalarda eʼlon qilish;
- Tenderlar va xaridlarni o‘tkazish uchun elektron platformalardan foydalanish, bu manipulyatsiya qilish imkoniyatini minimallashtirish.
82atom energiyasidan foydalanish xavfsizligini davlat tomonidan tartibga solish bo‘yicha alohida vakolatlarga ega bo‘lgan davlat organlari ko‘rsatma va tavsiyalarini inobatga olgan holda, tasarrufidagi atom energiyasidan foydalanish ob’ektlarida radiatsiyaviy va yadroviy xavfsizlik tizimini takomillashtiradi.O‘rta
Texnologiyalarni xarid qilish, qurilish ishlarini bajarish va xizmatlar ko‘rsatish bo‘yicha tenderlarda shaffoflikni taʼminlash.
Ishlarni bajaruvchi va xizmat ko‘rsatuvchi tomonning barja xujjatlarga egaligi xamda xodimlarning mutaxassisligi bajariladigan ish mazmuniga to‘gri kelishini taʼminlash.
Radiatsiyaviy va yadroviy xavfsizlik qoidalarini buzgan shaxslarning javobgarlikdan qochish xolatlarini bartaraf etish.
Zarur resurslarni, shu jumladan, xodimlarni, texnikani va moliyaviy vositalar bilan taʼminlash.
83Tizimidagi tashkilotlar bilan birgalikda tegishli atom energiyasidan foydalanish ob’ektlarida xavfsizlikni ta’minlash darajasini oshirish bo‘yicha ishlab chiqilgan chora-tadbirlarni amalga oshirishni ta’minlaydi.O‘rta
- Nazorat organlari xodimlari manfaatdor bo‘lishini, suistemol qilinishi orqali xavfsizlik qoidalarini buzishlarga ko‘z yumush, xodimlarning beparvoligi, belgilangan masʼuliyatni suʼistemol qilganlik uchun qonuniy choralar ko‘rish.
- Davlat tomonidan ajratilgan mablag‘larni noqonuniy ravishda o‘zlashtirish, yolg‘on hisobotlar tuzish, xavfsizlikni taʼminlashga aloqasi bo‘lmagan maqsadlarga sarflash hisobdorlikning yo‘qligini oldini olish maqsadida mablag‘larning sarflanishi ustidan samarali nazoratni taʼminlash, jarayonlarini shafoffligini va hisobdorligini taʼminlash.
Yaqin qarindoshlarni yoki tanishlarni ishga olish, lavozimga tayinlanish uchun manfaatdor bo‘lish, malakasiz xodimlarni ishga olish xolatlariga yo‘l qo‘ymaslik va oldini olish uchun korrupsiyaga qarshi kurashish choralarni ko‘rish, manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida deklaratsiya to‘ldirish.
84Loyiha hujjatlarida qabul qilingan texnik yechimlar amaldagi qonunchilik talablariga, qoidalarga, shuningdek, atrof-muhit xavfsizligi va atrof-muhitni muhofaza qilish, sanitariya-epidemiologiya xavfsizligini ta’minlash nuqtai nazaridan Xalqaro atom energiya agentligi tavsiyalariga muvofiqligini ta’minlash.O‘rta
Loyiha hujjatlarida qabul qilingan texnik yechimlar amaldagi qonunchilik talablariga, qoidalariga tug‘ri kelishligini haqqoniyligini taminlash.
Loyiha davomida barcha jarayonlar shaffofligi taʼminlash.
Ishlab chiqish hamda amalga oshirish jarayonida tayyorlanadigan loyiha hujjatlarida lobbizmga yul quymaslik, tayyorlanadigan loyiha hujjatlarining barchasini korrupsiyaga qarshi ekspertizadan o‘tkazish.
85Atom energiyasidan foydalanish sohasida xalqaro va mintaqalararo hamkorlikni, shu jumladan, Xalqaro atom energiyasi agentligi hamda shu sohadagi boshqa tashkilotlar bilan atom energiyasidan foydalanish ob’ektlarini xavfsiz ekspluatatsiya qilishni ta’minlash sohasida hamkorlik qiladi.O‘rta
Xalqaro va mintaqalararo hamkorlikni, shu jumladan, Xalqaro atom energiyasi agentligi hamda shu sohadagi boshqa tashkilotlar bilan Memorandum (shartnomalar)ni ishlab chiqish hamda amalga oshirish jarayonida tayyorlanadigan xujjatlarda milliy manfaatlarga zid holatlari va lobbizmga yul quymaslik, tayyorlanadigan xujjatlarda barchasini korrupsiyaga qarshi ekspertizadan o‘tkazish.
86Davlat namunasidagi falsafa doktori (PhD) va fan doktori (DSc) diplomlarini, professor, dotsent va katta ilmiy xodim attestatlarini rasmiylashtirishO‘rta