2024 yilda xodimlarni tanlash va joylashtirish toʻgʻrisidagi Nizomga tegishli oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritilsh orqali tanlov oʻtkazish jarayonlarini avtomatlashtirish orqali inson omili ishtirokini minimallashtirildi. “Garov reestri” DUKda bo’sh ish o’rinlarni munosib nomzodlar bilan butlashda shaffoflikni ta’minlash va nomzodlarga teng imkoniyatlar yaratish maqsadida, ishga qabul qilish jarayonini onlayn va tanlov asosida amalga oshirish bo’yicha “Garov reestri davlat unitary korxonasidagi bo’sh lavozimga nomzodlarni tanlov asosida ishga qabul qilish to’g’risida Nizom” (27.02.2024 yil 9/1-son) tasdiqlandi Shuningdek, huquqbuzarliklar sodir etishga moyil bo‘lgan, korrupsiyaviy xavf-xatari yuqori va korxona mavqe’iga putur yetkazadigan nomzodlar bilan mehnat munosabatlariga kirishish xatarini minimallashtirish maqsadida har bir nomzod komplaens-nazorat xizmati tomonidan o‘rganilib borilmoqda. Shu bilan birga, mazkur funksiyani bajarishga mas’ul tarkibiy bo‘linma xodimlari bilan korrupsiyaga qarshi kurashishga qaratilgan tushuntirish ishlarini olib borish, maxsus o’quv seminarlari o’tkazish hamda ularning korrupsiyaga qarshi kurashish va manfaatlar to‘qnashuvi to’g’risida qonunchilik va ichki hujjatlarga to‘liq rioya qilishlarini nazorat qilib borish.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankiИзоҳлар: 0 та
2Axborotlashtirish bosh markazi davlat unitar korxonasida tovar va xizmatlar taʼminotini amalga oshirishЎрта
“Davlat xaridlarini amalga oshirish tartibi”ga muvofiq Korxona Xarid komissiyasi tuzilgan bo‘lib, sotib olinayotgan tovar va xizmatlar barchasi kollegial tartibda ko‘rib chiqiladi hamda xaridlar birja savdolari orqali amalga oshiriladi. Shuningdek, Markaziy bank tizimida kontragentlarni o‘rganishga oid Yo‘riqnoma talablari asosida insofsiz kontragentlar bilan shartnoma tuzish xatarini kamaytirish maqsadida Komplayens-nazorat xizmati tomonidan kontragentlar lozim darajada o‘rganib boriladi. Shu bilan birga, mazkur funksiyani bajarishga mas’ul tarkibiy bo‘linma xodimlari bilan korrupsiyaga qarshi kurashishga qaratilgan tushuntirish ishlarini olib borish, maxsus o’quv seminarlari o’tkazish hamda ularning korrupsiyaga qarshi kurashish va manfaatlar to‘qnashuvi to’g’risida qonunchilik va ichki hujjatlarga to‘liq rioya qilishlarini nazorat qilib borish.
3Garov reestri davlat unitar korxonasida tovar va xizmatlar taʼminotini amalga oshirishЎрта
4Mikromoliya tashkilotlari, lombardlar, ipotekani qayta moliyalashtirish tashkilotlari, shuningdek banklar, to‘lov tashkilotlari, to‘lov tizimlari operatorlari, valyuta birjalarining hamda kredit byurolarining faoliyatida axborot xavfsizligiga va kiberxavfsizlikka tahdidlarni aniqlash va ularning oldini olish bo‘yicha choralar ko‘rish, to‘lov tizimi operatorlari, kredit va to‘lov tashkilotlarining axborot tizimlari va resurslarini masofadan nazorat qilishЎрта
Markaziy bank nazorati ostidagi tashkilotlarning faoliyatida axborot xavfsizligiga va kiberxavfsizlikka tahdidlarni aniqlash va ularning oldini olish bo‘yicha o‘tkazilgan o’rganish natijalari bo‘yicha ma’lumotlar Markaziy bankning “Bank nazorati qo‘mitasi” muhokamasiga kiritiladi. Bank nazorati qo’mitasi tomonidan qarorlar kollegial tarzda qabul qilinadi. Nazoratning har bir jarayoni alohida normativ-hujjat bilan tartibga solingan. Shu bilan birga, mazkur funksiyani bajarishga mas’ul tarkibiy bo‘linma xodimlari bilan korrupsiyaga qarshi kurashishga qaratilgan tushuntirish ishlarini olib borish, profilaktik suhbatlar o‘tkazish, targ‘ibot ishlarini amalga oshirish, hamda ularning korrupsiyaga qarshi kurashish va manfaatlar to‘qnashuvi to’g’risida qonunchilik va ichki hujjatlarga to‘liq rioya qilishlarini nazorat qilib borish.
5Axborotlashtirish bosh markazi davlat unitar korxonasida vakant lavozimlarga nomzodlar hujjatlarini qabul qilish, saralash, bilim va malakasini sinovdan oʻtkazishЎрта
2024 yilda xodimlarni tanlash va joylashtirish toʻgʻrisidagi Nizomga tegishli oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritilsh orqali tanlov oʻtkazish jarayonlarini avtomatlashtirish orqali inson omili ishtirokini minimallashtirildi. Shuningdek, huquqbuzarliklar sodir etishga moyil bo‘lgan, korrupsiyaviy xavf-xatari yuqori va korxona mavqe’iga putur yetkazadigan nomzodlar bilan mehnat munosabatlariga kirishish xatarini minimallashtirish maqsadida har bir nomzod komplaens-nazorat xizmati tomonidan o‘rganilib borilmoqda. Shu bilan birga, mazkur funksiyani bajarishga mas’ul tarkibiy bo‘linma xodimlari bilan korrupsiyaga qarshi kurashishga qaratilgan tushuntirish ishlarini olib borish, maxsus o’quv seminarlari o’tkazish hamda ularning korrupsiyaga qarshi kurashish va manfaatlar to‘qnashuvi to’g’risida qonunchilik va ichki hujjatlarga to‘liq rioya qilishlarini nazorat qilib borish.
6Markaziy bank tizimida tovar va xizmatlar taʼminotini amalga oshirishЎрта
“Markaziy bank davlat xaridlarini amalga oshirish tartibi”ga muvofiq Xarid komissiyasi tuzilgan bo‘lib, sotib olinayotgan tovar va xizmatlar barchasi kollegial tartibda ko‘rib chiqiladi hamda xaridlar birja savdolari orqali amalga oshiriladi. Shuningdek, Markaziy bank tizimida kontragentlarni o‘rganishga oid Yo‘riqnoma talablari asosida insofsiz kontragentlar bilan shartnoma tuzish xatarini kamaytirish maqsadida Komplayens-nazorat xizmati tomonidan kontragentlar doimiy o‘rganib boriladi. Shu bilan bitga, mazkur funksiyani bajarishga mas’ul tarkibiy bo‘linma xodimlari bilan korrupsiyaga qarshi kurashishga qaratilgan tushuntirish ishlarini olib borish, maxsus o’quv seminarlari o’tkazish hamda ularning korrupsiyaga qarshi kurashish va manfaatlar to‘qnashuvi to’g’risida qonunchilik va ichki hujjatlarga to‘liq rioya qilishlarini nazorat qilib borish.
7Markaziy apparatda mavjud vakant lavozimlarga nomzodlar hujjatlarini qabul qilish, saralash, bilim va malakasini sinovdan oʻtkazishЎрта
Rasmiy veb-saytda ishga qabul qilish, rotatsiya to‘g‘risidagi e’lonlar doimiy joylashtirilib yangilab boriladi. Markaziy bankning rasmiy “Bo’sh ish o’rinlari” telegram bot platformasi yaratilgan. Ushbu platforma orqali nomzodlar inson omili ishtirokisisz Markaziy bankk kirish uchun hujjat topshirishlari va dastlabki test (sinov) bosqichlaridan o‘tishlari mumkin. Shuningdek, huquqbuzarliklar sodir etishga moyil bo‘lgan, korrupsiyaviy xavf-xatari yuqori va Markaziy bank mavqe’iga putur yetkazadigan nomzodlar bilan mehnat munosabatlariga kirishish xatarini minimallashtirish maqsadida har bir nomzod komplayens-nazorat xizmati tomonidan o‘rganilib borilmoqda. Shu bilan birga nomzodlar bilan o’tkaziladigan har bir suhbat jarayonlari kollegial tarzda komissiya tomonidan o’tkaziladi va Youtbe.com ijtimoiy tarmog’i orqali jonli translyatsiya qilinadi Shuningdek, huquqbuzarliklar sodir etishga moyil bo‘lgan, korrupsiyaviy xavf-xatari yuqori va korxona mavqe’iga putur yetkazadigan nomzodlar bilan mehnat munosabatlariga kirishish xatarini minimallashtirish maqsadida har bir nomzod komplaens-nazorat xizmati tomonidan o‘rganilib borilmoqda. Shu bilan birga, mazkur funksiyani bajarishga mas’ul tarkibiy bo‘linma xodimlari bilan korrupsiyaga qarshi kurashishga qaratilgan tushuntirish ishlarini olib borish, maxsus o’quv seminarlari o’tkazish hamda ularning korrupsiyaga qarshi kurashish va manfaatlar to‘qnashuvi to’g’risida qonunchilik va ichki hujjatlarga to‘liq rioya qilishlarini nazorat qilib borish.
8Banklarning, toʻlov tashkilotlarining, toʻlov tizimlari operatorlarining, valyuta birjalari va kredit byurolarining faoliyatini litsenziyalash, banklarning, shuningdek mikromoliya tashkilotlarining, lombardlarning, ipotekani qayta moliyalashtirish tashkilotlarining, toʻlov tashkilotlarining, toʻlov tizimlari operatorlarining, valyuta birjalarining, kredit byurolarining va banklar guruhlarining faoliyatini tartibga solish hamda ushbu faoliyat ustidan nazoratni amalga oshirishЎрта
Bank tizimi nazoratini amalga oshirish jarayonida inson omili ishtirokini kamaytirish orqali xavf-xatar darajasini yanada minimallashtirish maqsadida SupTech texnologiyalarini bosqichma-bosqich joriy qilish: Nazorat hisobotlarini avtomatlashtirish loyihasining ikkinchi bosqichini amalga oshirish uchun (1) Loyihani birinchi bosqichi doirasida ishlab chiqilgan Nazorat hisobotlarini avtomatlashtirish loyihasini joriy qilish uchun biznes va texnik topshiriqni potensial vendorlar bilan muhokama qilish, qayta ishlash va to’ldirish (2) biznes va texnik topshiriqni vakolatli idoralar bilan kelishish (3) Nazorat hisobotlarini avtomatlashtirish loyihasini joriy qilish uchun ijrochi vendor kompaniya tanlab olish. Shu bilan birga, mazkur funksiyani bajarishga mas’ul tarkibiy bo‘linmalar xodimlari bilan korrupsiyaga qarshi kurashishga qaratilgan tushuntirish ishlarini olib borish, profilaktik suhbatlar o‘tkazish, targ‘ibot ishlarini amalga oshirish, hamda ularning korrupsiyaga qarshi kurashish va manfaatlar to‘qnashuvi to’g’risida qonunchilik va ichki hujjatlarga to‘liq rioya qilishlarini nazorat qilib borish.
9Valyutani tartibga solishni va valyutani nazorat qilishni amalga oshirishЎрта
Tashqi savdo operatsiyalarining yagona elektron axborot tizimi (TSOYAEAT) orqali valyuta operatsiyalari tahlil qilinadi hamda shubhali holatlar aniqlangan taqdirda tekshirish o‘tkazish uchun ushbu ma’lumotlar Tijorat banklarini inspeksiya qilish departamentiga taqdim etiladi. Valyutaga oid qonunchilik hujjatlariga rioya etilmagan holatlarda banklarga nisbatan choralar ko‘rilishi "Bank nazorati qo‘mitasi" tomonidan qaror qabul qilish orqali kollegial tarzda amalga oshiriladi. Nazoratning har bir jarayoni alohida normativ-hujjat bilan tartibga solingan (аsoslovchi hujjatlar ilova qilinadi). Shu bilan birga, mazkur funksiyani bajarishga mas’ul tarkibiy bo‘linma xodimlari bilan korrupsiyaga qarshi kurashishga qaratilgan tushuntirish ishlarini olib borish, profilaktik suhbatlar o‘tkazish, targ‘ibot ishlarini amalga oshirish, hamda ularning korrupsiyaga qarshi kurashish va manfaatlar to‘qnashuvi to’g’risida qonunchilik va ichki hujjatlarga to‘liq rioya qilishlarini nazorat qilib borish.
10Markaziy bank nazorat qilishi lozim bo‘lgan shaxslar tomonidan ichki nazorat qoidalariga hamda jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish bilan bog‘liq axborotni maxsus vakolatli davlat organiga taqdim etish tartibiga rioya etilishi yuzasidan monitoring hamda nazoratni amalga oshirishЎрта
Markaziy bank nazorati ostidagi tashkilotlarning sohaga oid risk profilini baholash bo’yicha masofaviy monitoring amalga oshiriladi, tavakkalchilikka asoslangan nazorat doirasida o‘tkazilgan baholash natijalari bo‘yicha ma’lumotlar Markaziy bankning “Bank nazorati qo‘mitasi” muhokamasiga kiritiladi. Bank nazorati qo’mitasi tomonidan qarorlar kollegial tarzda qabul qilinadi. Nazoratning har bir jarayoni alohida normativ-hujjat bilan tartibga solingan. Shu bilan birga, mazkur funksiyani bajarishga mas’ul tarkibiy bo‘linma xodimlari bilan korrupsiyaga qarshi kurashishga qaratilgan tushuntirish ishlarini olib borish, maxsus o’quv seminarlari o’tkazish hamda ularning korrupsiyaga qarshi kurashish va manfaatlar to‘qnashuvi to’g’risida qonunchilik va ichki hujjatlarga to‘liq rioya qilishlarini nazorat qilib borish.
11Inkassatsiya xizmati davlat unitar korxonasida tovar va xizmatlar taʼminotini amalga oshirishЎрта
“Davlat xaridlarini amalga oshirish tartibi”ga muvofiq Korxona Xarid komissiyasi tuzilgan bo‘lib, sotib olinayotgan tovar va xizmatlar barchasi kollegial tartibda ko‘rib chiqiladi hamda xaridlar birja savdolari orqali amalga oshiriladi. Shuningdek, Markaziy bank tizimida kontragentlarni o‘rganishga oid Yo‘riqnoma talablari asosida insofsiz kontragentlar bilan shartnoma tuzish xatarini kamaytirish maqsadida Komplayens-nazorat xizmati tomonidan kontragentlar lozim darajada o‘rganib borilmoqda. Shu bilan birga, mazkur funksiyani bajarishga mas’ul tarkibiy bo‘linma xodimlari bilan korrupsiyaga qarshi kurashishga qaratilgan tushuntirish ishlarini olib borish, maxsus o’quv seminarlari o’tkazish hamda ularning korrupsiyaga qarshi kurashish va manfaatlar to‘qnashuvi to’g’risida qonunchilik va ichki hujjatlarga to‘liq rioya qilishlarini nazorat qilib borish.
12Davlat belgisi davlat unitar korxonasida tovar va xizmatlar taʼminotini amalga oshirishЎрта
“Davlat xaridlarini amalga oshirish tartibi”ga muvofiq Korxona Xarid komissiyasi tuzilgan bo‘lib, sotib olinayotgan tovar va xizmatlar barchasi kollegial tartibda ko‘rib chiqiladi hamda xaridlar birja savdolari orqali amalga oshiriladi. Shuningdek, Markaziy bank tizimida kontragentlarni o‘rganishga oid Yo‘riqnoma talablari asosida insofsiz kontragentlar bilan shartnoma tuzish xatarini kamaytirish maqsadida Komplayens-nazorat xizmati tomonidan kontragentlar lozim darajada o‘rganib boriladi.Shu bilan birga, mazkur funksiyani bajarishga mas’ul tarkibiy bo‘linma xodimlari bilan korrupsiyaga qarshi kurashishga qaratilgan tushuntirish ishlarini olib borish, maxsus o’quv seminarlari o’tkazish hamda ularning korrupsiyaga qarshi kurashish va manfaatlar to‘qnashuvi to’g’risida qonunchilik va ichki hujjatlarga to‘liq rioya qilishlarini nazorat qilib borish.
13Inkassatsiya xizmati davlat unitar korxonasida vakant lavozimlarga nomzodlar hujjatlarini qabul qilish, saralash, bilim va malakasini sinovdan oʻtkazishЎрта
14Hududiy bosh boshqarmalar tovar va xizmatlar taʼminotini amalga oshirishЎрта
“Markaziy bank davlat xaridlarini amalga oshirish tartibi”ga muvofiq Xarid komissiyasi tuzilgan bo‘lib, sotib olinayotgan tovar va xizmatlar barchasi kollegial tartibda ko‘rib chiqiladi hamda xaridlar birja savdolari orqali amalga oshiriladi. Shuningdek, Markaziy bank tizimida kontragentlarni o‘rganishga oid Yo‘riqnoma talablari asosida insofsiz kontragentlar bilan shartnoma tuzish xatarini kamaytirish maqsadida Komplayens-nazorat xizmati tomonidan kontragentlar lozim darajada o‘rganib boriladi. Shu bilan birga mazkur funksiyani bajarishga mas’ul tarkibiy bo‘linma xodimlari bilan korrupsiyaga qarshi kurashishga qaratilgan tushuntirish ishlarini olib borish, maxsus o’quv seminarlari o’tkazish hamda ularning korrupsiyaga qarshi kurashish va manfaatlar to‘qnashuvini boshqarish bo‘yicha ichki hujjatlarga to‘liq rioya qilishlarini nazorat qilib borish
15Hududiy bosh boshqarmalarda vakant lavozimlarga nomzodlar hujjatlarini qabul qilish, saralash, bilim va malakasini sinovdan oʻtkazishЎрта
Rasmiy veb-saytda ishga qabul qilish, rotatsiya to‘g‘risidagi e’lonlar va axborotlar doimiy ravishda joylashtirilib yangilab boriladi. Shuningdek Markaziy bankning rasmiy “Bo’sh ish o’rinlari” telegram bot platformasi yaratilgan. Ushbu platforma orqali nomzodlar inson omili ishtirokisisz Markaziy bankk kirish uchun hujjat topshirishlari va dastlabki test (sinov) bosqichlaridan o‘tishlari mumkin. Shuningdek, huquqbuzarliklar sodir etishga moyil bo‘lgan, korrupsiyaviy xavf-xatari yuqori va Markaziy bank mavqe’iga putur yetkazadigan nomzodlar bilan mehnat munosabatlariga kirishish xatarini minimallashtirish maqsadida har bir nomzod komplayens-nazorat xizmati tomonidan o‘rganilib borilmoqda. Shu bilan birga nomzodlar bilan o’tkaziladigan har bir suhbat jarayonlari Youtbe.com ijtimoiy tarmog’i orqali jonli translyatsiya qilinib borilmoqda. Shuningdek, huquqbuzarliklar sodir etishga moyil bo‘lgan, korrupsiyaviy xavf-xatari yuqori va korxona mavqe’iga putur yetkazadigan nomzodlar bilan mehnat munosabatlariga kirishish xatarini minimallashtirish maqsadida har bir nomzod komplaens-nazorat xizmati tomonidan o‘rganilib borilmoqda. Shu bilan birga, mazkur funksiyani bajarishga mas’ul tarkibiy bo‘linma xodimlari bilan korrupsiyaga qarshi kurashishga qaratilgan tushuntirish ishlarini olib borish, maxsus o’quv seminarlari o’tkazish hamda ularning korrupsiyaga qarshi kurashish va manfaatlar to‘qnashuvi to’g’risida qonunchilik va ichki hujjatlarga to‘liq rioya qilishlarini nazorat qilib borish.
16Davlat belgisi davlat unitar korxonasida vakant lavozimlarga nomzodlar hujjatlarini qabul qilish, saralash, bilim va malakasini sinovdan oʻtkazishЎрта
2024 yilda xodimlarni tanlash va joylashtirish toʻgʻrisidagi Nizomga tegishli oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritilsh orqali tanlov oʻtkazish jarayonlarini avtomatlashtirish orqali inson omili ishtirokini minimallashtirildi. “Davlat belgisi” DUKda bo’sh ish o’rinlarni munosib nomzodlar bilan butlashda shaffoflikni ta’minlash va nomzodlarga teng imkoniyatlar yaratish maqsadida, ishga qabul qilish jarayonini onlayn va tanlov asosida amalga oshirish bo’yicha “Davlat belgisi unitar korxonasida vakant lavozimga nomzodlarni tanlov asosida ishga qabul qilish to’g’risida Nizom” (14.03.2024 yil) tasdiqlandi. Shuningdek, huquqbuzarliklar sodir etishga moyil bo‘lgan, korrupsiyaviy xavf-xatari yuqori va korxona mavqe’iga putur yetkazadigan nomzodlar bilan mehnat munosabatlariga kirishish xatarini minimallashtirish maqsadida har bir nomzod komplaens-nazorat xizmati tomonidan o‘rganilib borilmoqda. Shu bilan birga, mazkur funksiyani bajarishga mas’ul tarkibiy bo‘linma xodimlari bilan korrupsiyaga qarshi kurashishga qaratilgan tushuntirish ishlarini olib borish, maxsus o’quv seminarlari o’tkazish hamda ularning korrupsiyaga qarshi kurashish va manfaatlar to‘qnashuvi to’g’risida qonunchilik va ichki hujjatlarga to‘liq rioya qilishlarini nazorat qilib borish.
17Davlat belgisi davlat unitar korxonasining asosiy vazifasi muassisning buyurtmasi asosida banknotlar va tangalar koʻrinishidagi pul belgilarni ishlab chiqilishini, bosma qoliplar va boʻyoqlar saqlanishi hamda yoʻq qilinishini taʼminlashПаст
-
18Markaziy bankning narxlar, bank tizimi hamda toʻlov tizimlari ishlashining barqarorligini taʼminlashga qaratilgan faoliyatini tegishli hududda amalga oshirishda nizom bilan berilgan vakolatlari doirasida ishtirok etishПаст
19Inkassatsiya xizmati davlat unitar korxonasining asosiy vazifasi tegishli xizmat farmoyishlari asosida naqd pullarni va boshqa qimmatliklarni Markaziy bank Bosh boshqarmalarining Hisob-kitob kassa markazlariga, shahar va tumanlarda joylashgan tijorat banklari filiallariga tashib berish Паст
20Markaziy bank xodimlarini va hududlarini tabiiy hamda texnogen xususiyatli favqulodda vaziyatlardan muxofaza qilish sohasidagi ijtimoiy munosabatlarni tartibga solish hamda favqulodda vaziyatlar roʻy berishi va rivojlanishining oldini olish, favqulodda vaziyatlarlar keltiradigan talafotlarni kamaytirish va favqulodda vaziyatlarni bartaraf etishПаст
21Axborotlashtirish bosh markazi davlat unitar korxonasining asosiy vazifasi banklararo elektron toʻlov tizimini uzluksiz ishlashini taʼminlash, bank tizimining maʼlumotlar uzatish tarmogʻini loyihalash va ushbu tarmoqni uzluksiz ishlashini taʼminlash, Respublika moliya sektoriga telekommunikatsiya xizmatlarini koʻrsatishПаст
22Markaziy bankda loyihalar va jarayonlarni amalga oshirish boʻyicha samarali boshqaruv tizimini yaratish va yuritish Паст
23Kredit buyurtmalari va kredit axborotini yigʻish, ular boʻyicha maʼlumotlar bazasini shakllantirish va Kredit axborotining davlat reestrini yuritish, kredit axboroti boʻyicha aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish va maʼlumotlarning toʻliqligini taʼminlashПаст
24Oʻzbekiston Respublikasining xalqaro zaxiralarini, shu jumladan kelishuvga koʻra Hukumat zaxiralarini boshqarishni, hisobga olishni va saqlashni amalga oshirishПаст
25Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining, Vazirlar Maxkamasining ijro intizomini mustahkamlash borasidagi qabul qilingan qonunchilik xujjatlari talablariga amal qilgan holda Markaziy bank tizimiga yuklatilayotgan xar bir vazifa va topshiriqlarning oʻz vaqtida ijrosi taʼminlanishini tartibga solishПаст